Ljudske pesmi so pomemben del naše kulturne dediščine, zato je prav, da jih ohranjamo in posredujemo najmlajšim. Besedila teh pesmi ponujajo različna sporočila in tudi napotke za življenje. Njihov ritem je včasih počasen, otožen, drugič pa vesel in razigran. In ker so takšni tudi učenci Godbeniške šole Vogrsko, smo se letos odločili, da slovenski kulturni praznik praznujemo malce drugače. Na internem nastopu so učenci igrali individualno in tudi v različnih zasedbah. Učenci, ki obiskujejo nauk o glasbi, pa so zapeli dve slovenski pesmi.
Kot se za ta praznik spodobi je kot prva zazvenela Prešernova Zdravljica, sledila pa ji je pesem Slovenec sem. S petjem in glasbo so nas nastopajoči tako rekoč popeljali skozi Slovenijo. Slišali smo znane pesmice: Marko skače, Jager pa jaga, Čuk se je oženil … in še mnoge druge. Prisluhnili smo tudi Evi Ivani Fabčič in Meti Vodopivec, ki sta se predstavili s tekmovalnima skladbama. Ti skladbi sta zaigrali še 20. 2. 2013 na Regijskem tekmovanju mladih glasbenikov Primorske in zanju prejeli srebrno priznanje.
Namen ljudskih pesmi v preteklosti je bil v povezovanju ljudi, krepitvi njihove zavesti in pripadnosti narodu. Zato je tudi prav, da jih cenimo in spoštujemo ter predajamo našim potomcem. Veseli smo, da smo s tem „slovenskim popoldnevom“ zvabili nasmeh na ustnice. Prepričani pa smo, da je ta nastop v poslušalcih prebudil spomine na otroštvo in brezskrbne dni. In ker smo želeli, da bi bil to prav poseben dan, smo za to priložnost razstavili še risbice, ki so jih na temo slovenskih pesmic narisali učenci godbeniške šole.
Valentina Gregorič Saksida